Social_facebook_box_blue

Czym jest to całe Aikido?

Aikido jest jedną z najmłodszych sztuk BUDO, ale posiadającą swoje korzenie w najstarszych japońskich systemach takich jak Daito-ryu, a także w sztuce walki mieczem.

Aikido jest sztuką walki o charakterze obronnym.

W tym artykule możesz się dowiedzieć:

  • kto jest twórcą tej sztuki walki i co jest jej istotą
  • kto może ćwiczyć aikido
  • jaka jest atmosfera i zadanie treningów
  • co należy zrobić jeśli chcesz z nami trenować

Trenujemy Aikido, japońską sztukę walki stworzoną przez O'Sensei Morihei Ueshibe (1883-1969), pozbawioną agresji i przemocy. Aikido nie da się wprost porównać z żadną inną, popularną w Europie sztuką walki ze względu na swoją wyjątkowość. W Aikido nie potrzeba siły fizycznej, aby dobrze sobie radzić i prawidłowo wykonywać techniki, ponieważ wykorzystuje się energię osoby atakującej. Osoba atakująca (z japońskiego "uke") nie jest postrzegana jako przeciwnik. Wykonujący technikę ("tori") ma za zadanie zgrać się w czasie z atakującym i wykonać technikę adekwatnie do siły ataku.

W języku japońskim "Ai" oznacza harmonię, "Ki" energię (również wszechświat), a "Do" drogę. W dosłownym tłumaczeniu Aikido to "droga do harmonii z energią".

"Im dłużej się ćwiczy Aikido, tym lepiej ono smakuje"
Shihan Masatomi Ikeda

Aikido może ćwiczyć każdy. Nie istnieje bariera wiekowa. Są wśród nas osoby ćwiczące rok i tacy adepci, którzy systematycznie ćwiczą ponad 10 lat, lub nawet 27 lat !. Dzieci, młodzież i dorośli. Są także osoby, które dopiero kilka razy postawiły stopy na macie. Każdy ćwiczy na odpowiednim do własnych możliwości i potrzeb poziomie. Na treningach panuje przyjazna atmosfera, co eliminuje niepotrzebny stres. Jeżeli ktoś czegoś nie wie lub nie rozumie, to zawsze uzyskuje pomoc nie tylko od prowadzących trening, ale także od starszych stażem koleżanek i kolegów . Żadne pytanie nie pozostaje bez odpowiedzi.

"Wasza wiedza jest jak szklanka z wodą. Dopóki jest pełna, nie można wlać do niej nic nowego.
Dlatego musicie przekazywać swoją wiedzę innym, tak aby zrobić miejsce na nowe wiadomości"

Sensei Michele Quaranta

Na treningach uczymy się współpracy oraz szacunku zarówno do samych siebie, jak i do osób, z którymi ćwiczymy. Nie ma tu agresji ani walki. W Aikido nie ma zawodów, a więc nie ma rywalizacji i nie ma usilnego dążenia do przewyższenia innych za wszelką cenę.

Jasne, że każdy z nas chce ćwiczyć jak najlepiej, ale nasze techniki doskonalimy współpracując ze sobą. Wszyscy przekazujemy sobie nawzajem zdobytą wiedzę, dzięki czemu wiele zyskujemy. Często w trakcie wspólnych treningów wszystkich grup lub podczas stażu (obozu) zaawansowani ćwiczą z początkującymi. Ci pierwsi uczą się przez to umiejętności przekazywania wiedzy, a ci drudzy szybciej ją zdobywają. Jak widać korzyści są obustronne.

Chcesz zacząć trenować? Nie ma problemu! Przyjdź na trening, popatrz jak ćwiczymy, a jeżeli Ci się spodoba to porozmawiaj z prowadzącym, wejdź na matę i ćwicz. Nie wstydź się. Każdy mistrz kiedyś był początkującym uczniem. Jeżeli posiadasz już jakieś doświadczenia w dziedzinie sztuk walki, mogą Ci się przydać. Nic nie tracisz. Możesz tylko zyskać!