Social_facebook_box_blue

Shihan Masatomi Ikeda

Mimo, że ze względów zdrowotnych już na macie nie praktykuje zawsze pozostanie ojcem naszego aikido. Sensei Waldemar Giersz (4 Dan Hombu Dojo) jest jego bezpośrednim uczniem i jednocześnie założycielem oraz głównym nauczycielem w Toruńskim Stowarzyszeniu Harmonii Ciała i Umysłu "Aikido"-Ikeda Dojo.

Powróćmy do biografii shihana M.Ikeda.

Masatomi Ikeda urodził się w Tokio w 1940 roku . Już jako mały chłopiec uwielbiał sport i budo (trenował sumo i judo). Dopóki nie poznał aikido jego główną miłością było judo. W 1960 roku zaczął trenować w Dojo shihan'a Tady (9 Dan Hombu Dojo). Rozpoczął intensywną i poważną naukę Budo, a przede wszystkim Aikido. Trenował w dlaszym ciągu Judo w Kodokan /Hombu Dojo JUDO/ i w Dojo Liceum Dokkyo High School oraz Sumo w Sumostll Kise. W 1964 zakończył naukę na Uniwersytecie (Nippon Physical Education University) uzyskując dyplom w dziedzinie sportu i higieny. Po studiach mógł podjąć pracę jako pedagog i trener, jednakże wybrał drogę budoki.

Udał się do Włoch jako przedstawiciel Hombu Dojo w tym kraju. Parę lat nauczał aikido w Neapolu. W 1971 przybył ponownie do Europy -tym razem jednak do Szwajcarii gdzie na prośbę A.C.S.A. (Associacion Culturele Suisse d'Aikido), od października 1971 nauczał Aikido. Podaczas pobytu we Włoszech nauczał również Judo, jednak po przyjeździe do Szwajcarii poświęcił całą swoją aktywność nauczaniu Aikido. Przez ponad 30 lat jest delegowanym przez fundację Aikikai Hombu Dojo instruktorem i zajmuje się szerzeniem Aikido w Europie. W 1986 zostało otwarte Ikeda Dojo w Zurichu. Przez kolejne lata shihan Ikeda wypełniał zadania dyrektora technicznego we wszystkich rejonach Szwajcarii. W następnych latach jest również dyrektorem technicznym krajowych federacji Aikikai w Czechach i Słowacji, na Węgrzech, w byłej Jugosławii, w Rosji i w Luksemburgu.

Kontakt shihana Ikedy z Polską został nawiązany dzięki senseiowi Waldemarowi Gierszowi. Sensei Giersz ćwiczył w dojo M.Ikedy w Zurichu przez 4 lata, tam uzyskał stopień 1 Dan. W roku 1996 sensei Giersz powraca do Polski - w tamtym okresie był jedynym przedstawicielem szkoły Masatomi Ikeda w Polsce. W 1998 roku shihan Masatomi Ikeda przyjął zaproszenie do Polski i w czerwcu tego samego roku po raz pierwszy przyjechał do Torunia, aby poprowadzić pierwszy ogólnopolski staż. Od tego czasu shihan Ikeda co roku odwiedzał Toruń, a każdy staż przez niego prowadzony ściągał nawet blisko 200 adeptów aikido z różnych klubów w Polsce i różnych organizacji aikido.

Od roku 2002 z przyczyn zdrowotnych shihan Ikeda już nie praktykuje aikido. Cykliczne staże w Toruniu prowadzi obecnie jeden z najbliższych uczniów mistrza, sensei Michele Quaranta (6 Dan).