Social_facebook_box_blue

Shihan Masatomi Ikeda

Shihan Masatomi Ikeda jest ojcem naszego aikido. Sensei Waldemar Giersz (6 Dan Hombu Dojo) jest jego bezpośrednim uczniem i jednocześnie założycielem oraz głównym nauczycielem w Aikido Ikeda Dojo Polska.

Powróćmy do biografii shihana M.Ikeda.

Masatomi Ikeda urodził się w Tokio 8 kwietnia 1940 roku. Już jako mały chłopiec uwielbiał sport i budo (trenował sumo i judo). Dopóki nie poznał aikido jego główną miłością było judo.
Treningi aikido rozpoczął w roku 1958. Od 1960 jego nauczycielem był Shihan Hiroshi Tada (9 dan Aikikai), jeden z najwybitniejszych uczniów mistrza Morihei Ueshiby.
Młodzieńcze lata intensywnie trenował sztuki walki: aikido u Shihana Tady, judo w Kodokan i w dojo Liceum Dokkyo High School oraz sumo w Sumostll Kise. W 1964 ukończył studia (Nippon Physical Education University), uzyskując dyplom w dziedzinie sportu i higieny. Po studiach mógł podjąć pracę jako pedagog i trener, jednakże wybrał drogę budoki. Wkrótce potem wyjechał do Włoch i przez kilka lat nauczał aikido w Neapolu.

W 1971 powrócił do Japonii w celu ponownego nauczenia się podstaw aikido. Oprócz tego pracował jako trener gimnastyki w Dokkyo High School, której wcześniej był uczniem. Zamiast planowanych 2 lat, spędził kolejne 7 lat w Japonii, zdobywając doświadczenie. W tym okresie poznał Hojo - formy kata z bokkenem wywodzące się ze średniowiecznej japońskiej szkoły szermierki Kashima Shinden Jikishinkage-ryu.

W 1977 Shihan Ikeda przybył ponownie do Europy - tym razem jednak do Szwajcarii na zaproszenie A.C.S.A. (Associacion Culturele Suisse d'Aikido), gdzie od października 1977 r. rozpoczął nauczanie. Przez ponad 25 lat był delegowanym przez fundację Aikikai Hombu Dojo instruktorem i zajmował się szerzeniem Aikido w Europie. W 1986 zostało otwarte Ikeda Dojo w Zurichu. Przez kolejne lata Shihan Ikeda wypełniał zadania dyrektora technicznego we wszystkich regionach Szwajcarii. W 1989 otrzymał stopień 7 dan. W następnych latach był również dyrektorem technicznym krajowych federacji Aikikai w Czechach i Słowacji, na Węgrzech, w byłej Jugosławii, w Rosji i w Luksemburgu. W 1996, w uznaniu zasług i wyjątkowych umiejętności, został jednym z dwóch asystentów technicznych światowej organizacji Aikikai (drugim był Shihan Hiroshi Isoyama, 8 dan).

Kontakt Shihana Ikedy z Polską został nawiązany dzięki Senseiowi Waldemarowi Gierszowi. Sensei Giersz ćwiczył w dojo Shihana Ikedy w Zurichu przez 4 lata, gdzie uzyskał stopień 1 Dan. W roku 1996 Sensei Waldemar Giersz powrócił do Polski - w tamtym okresie był jedynym przedstawicielem szkoły Shihana Ikedy w Polsce. W 1998 roku Shihan Masatomi Ikeda przyjął zaproszenie do Polski i w czerwcu tego samego roku po raz pierwszy przyjechał do Torunia, aby poprowadzić pierwszy ogólnopolski staż. Od tego czasu Shihan Ikeda co roku odwiedzał Toruń, a każdy prowadzony przez niego staż ściągał blisko 200 adeptów aikido z różnych klubów w Polsce i różnych organizacji aikido.

Od roku 2002 z przyczyn zdrowotnych Shihan Ikeda nie mógł już praktykować aikido. Cykliczne staże w Toruniu prowadzi obecnie jeden z najbliższych uczniów i asystent mistrza, Shihan Michele Quaranta (7 Dan).
Shihan Masatomi Ikeda zmarł 21 czerwca 2021 roku.