Social_facebook_box_blue

Sensei Waldemar Giersz

Jest obecnie posiadaczem stopnia 6 Dan Hombu Dojo, jednego z wyższych stopni mistrzowskich sztuki walki Aikido w Polsce. Swoją przygodę z aikido sensei Waldemar Giersz rozpoczął około 40 lat temu.

Jako uczeń szkoły średniej przez bardzo długi okres czasu uczęszczał codziennie na poranne treningi o godz. 6.00 rano. Na pytanie dlaczego wybrał Aikido odpowiada:

"Wybrałem Aikido, ponieważ bardzo mi się spodobało. Łączy w sobie wiele innych sztuk walki, poza tym posiada bogatą warstwę filozoficzną. Bardzo ważna jest harmonia, zgranie ciała i umysłu. Aikido nie jest sportem, więc nie ma zawodów. Ćwicząc Aikido nikt nie przygotowuje się do sezonowych mistrzostw tylko stale rozwija swoje umiejętności, ciągle odkrywając nowe szczegóły."

Od 1991 roku przebywa w Szwajcarii i tam systematycznie ćwiczy w dojo shihana Ikedy w Zurichu przez ponad 4 lata.

Po powrocie do Polski posiadając stopień 1 Dan Hombu Dojo kontynuje nauczanie Aikido w Toruniu, zakłada Toruńskie Stowarzyszenie Harmonii Ciała i Umysłu "Aikido", które obecnie nazywa się Aikido Ikeda Dojo Polska.

Rok 1998 był dla sensei Waldemara rokiem przełomowym. Po wielu latach starań shihan Masatomi Ikeda przyjął zaproszenie do poprowadzenia stażu w Toruniu. Dla shihana Ikedy był to pierwszy kontakt z Polską, który przerodził się w cykliczne, coroczne spotkania.

Z biegiem lat rozwój sekcji stał się koniecznością i tak w dwuletnich odstępach powstawały sekcje w Inowrocławiu, Bydgoszczy, przez parę lat działała również sekcja w Poznaniu. W 2004 roku powstała sekcja w Gdyni, a w roku 2006 w Gdańsku. W kolejnych latach dołączyły następne sekcje w Starogardzie Gdańskim, Tczewie, Nowym Dworze Gdańskim i Elblągu. Oprócz senseia Waldemara, zajęcia prowadzą jego uczniowe posiadający uprawnienia instruktorskie.

Od początku istnienia Aikido Ikeda Dojo Polska sensei Giersz wychował wielu adeptów posiadających stopnie mistrzowskie od 1 do 4 Dan. Bardzo wielu uczniów senseia osiągnęło wyższe stopnie uczniowskie od 3 do 1 kyu. W klubie ćwiczy także mnóstwo osób jeszcze nie posiadających żadnego stopnia lub posiadających niższe stopnie uczniowskie. Wszyscy oni rozwijają swoje umiejętności i marząc o umiejętnościach mistrzowskich wytrwale pracują, żeby je kiedyś osiągnąć.

Od 1998 roku, każdego lata organizowany jest w wakacje letni obóz Aikido prowadzony przez sensei Waldemara. Obóz ten ma charakter otwarty, więc każdy może w nim uczestniczyć i zgłębiać tajniki Aikido. Do roku 2007 obozy odbywały się Zbicznie, Jastrowiu i w Ostromecku. Od 2008 roku obozy są organizowane w Chełmnie.